Informacje bezpieczeństwa
1.Oznaczenie prowadzącego zakład:
Prowadzący Zakład
SAGA-GAZ sp. z o.o.
ul. Bohaterów Walk nad Bzurą 4a, 99-300 Kutno
Adres Zakładu
SAGA-GAZ sp. z o.o.
ul. Bohaterów Walk nad Bzurą 4a, 99-300 Kutno
tel. 24 254 46 71, 24 254 46 70
Osoba udzielająca informacji
Romuald Podlasiak
Prezes Zarządu SAGA-GAZ sp. z o.o.
tel. 601 877 752
e-mail: romuald.podlasiak@sagagaz.com
2. Potwierdzenie zakładu o podleganiu przepisom o poważnych awariach przemysłowych oraz o dokonaniu stosownych zgłoszeń.
Zakład SAGA-GAZ sp. z o.o. podlega przepisom w zakresie przeciwdziałania awariom przemysłowym zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo Ochrony Środowiska (t.j. Dz. U. 2024 poz. 54). Spółka SAGA-GAZ sp. z o.o. dokonała Zgłoszenia, o którym mowa w art. 250 ust.1, Łódzkiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej.
SAGA-GAZ sp. z o.o. przekazała również do KW PSP Program Zapobiegania Awariom oraz Raport o Bezpieczeństwie dla zakładu w Kutnie. W/w dokumenty przekazano również Łódzkiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska.
Potwierdzeniem dopełnienia powyższych obowiązków jest Decyzja administracyjna Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, wydana po uwzględnieniu pozytywnej opinii Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska zatwierdzająca Raport o bezpieczeństwie dla zakładu SAGA-GAZ sp. z o.o.
Wykaz substancji niebezpiecznych znajdujących się w zakładzie, wg stanu na dzień 31 grudnia roku sprawozdawczego, przekazywany jest właściwym organom (Łódzkiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej oraz Łódzkiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska) corocznie do końca stycznia roku następnego.
3. Opis działalności zakładu:
SAGA-GAZ sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie przyjmowania, magazynowania, przeładunku i dystrybucji gazów płynnych: propan-butan, propan, butan oraz napełniania i dystrybucji gazu propan-butan w butlach. Dostarczanie gazów do SAGA-GAZ sp. z o.o. realizowane jest w oparciu o transport cysternami drogowymi.
4. Charakterystyka składowanych substancji niebezpiecznych decydujących o zaliczeniu Zakładu do zakładu o dużym ryzyku, z uwzględnieniem ich nazw lub kategorii oraz zagrożeń, jakie powodują
Klasyfikacja substancji – propan-butan, propan, butan:
- Gaz łatwopalny: Flam. Gas 1, H220 – skrajnie łatwopalny gaz
- Gaz pod ciśnieniem: Press. Gas, H280 – zawiera gazy pod ciśnieniem, ogrzanie grozi wybuchem
Inne zagrożenia:
- Tworzy mieszaniny wybuchowe z powietrzem
- W wysokich stężeniach działa słabo drażniąco, słabo narkotycznie oraz dusząco na skutek wypierania tlenu z otaczającego powietrza
- Bezpośredni kontakt ze skroplonym gazem, może powodować odmrożenia.
Charakterystyka pożarowa
Klasa temperaturowa: T2
Grupa wybuchowości: IIA
Szczególne zagrożenia: Skrajnie łatwopalny gaz. Tworzy mieszaniny wybuchowe z powietrzem. Jest cięższy od powietrza i gromadzi się przy powierzchni ziemi oraz w dowolnych partiach pomieszczeń. Zbiorniki narażone na działanie ognia lub wysokiej temperatury mogą eksplodować.
5. Informacje dotyczące głównych scenariuszy awarii przemysłowej
Instalację gazów płynnych SAGA-GAZ sp. z o.o., zaliczoną do zakładu o dużym ryzyku (ZDR) poddano analizie ryzyka wystąpienia poważnej awarii.
Przeprowadzono identyfikację zagrożeń uwzględniającą zagrożenia wewnętrzne w instalacjach oraz zewnętrzne związane z sąsiedztwem instalacji mających wpływ na wystąpienie efektu domina jak również analizę danych historycznych nt. awarii z takimi samymi substancjami w podobnych procesach. Na tej podstawie wytypowano potencjalne scenariusze awaryjne:
- Rozszczelnienie rurociągu w skutek uszkodzenia mechanicznego
- Zerwanie połączenia elastycznego cysterny drogowej
- Rozszczelnienie połączenia kołnierzowego przy króćcu zbiornika magazynowego
- Urwanie króćca butli z LPG podczas upadku butli na betonowe podłoże
W wyniku przeprowadzonej oceny ryzyka, w tym prawdopodobieństwa zagrożenia poważną awarią ustalono, że mimo istnienia niskiego prawdopodobieństwa zagrożenia poważną awarią przemysłową to funkcjonujące systemy zabezpieczeń (w warstwach zapobiegania, ochrony i przeciwdziałania) gwarantują dopuszczalny (TA) poziom bezpieczeństwa instalacji gazów płynnych SAGA-GAZ sp. z o.o.
6. Opis zastosowanych środków bezpieczeństwa, które zostaną podjęte w przypadku wystąpienia awarii
Bezpieczeństwo funkcjonowania instalacji gazów płynnych SAGA-GAZ sp. z o.o. oraz szybką interwencję w przypadku wystąpienia awarii zapewniają następujące środki bezpieczeństwa:
- Teren zakładu jest ogrodzony i kontrolowany w celu ograniczenia zagrożenia z zewnątrz tj. uniemożliwienia dostania się na teren zakładu osób niepowołanych.
- Aparaty i urządzenia, w tym rurociągi, podlegające zgodnie z przepisami o warunkach technicznych dozoru technicznego zostały zgłoszone i są zarejestrowane we właściwych jednostkach dozoru technicznego – w Urzędzie Dozoru Technicznego lub w Transportowym Dozorze Technicznym.
- Wykonanie instalacji i urządzeń elektrycznych i telekomunikacyjnych w wykonaniu przeciwwybuchowym EX.
- Wyposażenie rurociągu w zawory bezpieczeństwa hydrostatyczne zabezpieczające przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i niekontrolowanym uwolnieniem gazu.
- Wyposażenie zbiorników w zawory bezpieczeństwa, zawory odcinające, poziomowskaz z niezależnym wskaźnikiem maksymalnego dopuszczalnego napełnienia, automatycznie działające zawory zabezpieczające przed niekontrolowanym wypływem gazu, manometr, zawory odwadniające, sensory eksplozymetryczne.
- Stanowisko przeładunkowe cystern drogowych jest wyposażone w system kontroli uziemienia, wyłączniki awaryjne prądu, włączniki instalacji zraszaczowej, gaśnice, zawory samozamykające, oświetlenie, sensory eksplozymetryczne.
- Pompownia produktowa jest wyposażona w osprzęt przeznaczony do przetłaczania gazu płynnego: zawory bezpieczeństwa, zawory obejściowe, zawory odcinające, sensory eksplozymetryczne, złącza awaryjnego rozłączenia.
- System detekcji gazów – system składa się centralki sygnalizacji alarmu oraz sensorów eksplozymetrycznych. Sensory są rozmieszczone w miejscach, gdzie występują emisje gazu w normalnych warunkach.
- Przy stanowiskach przeładunku cystern drogowych zamontowano złącza awaryjnego rozłączania. Złącza mają za zadanie zabezpieczyć instalację przed emisją gazu w przypadku wyrwania przewodu do napełniania. Złącze awaryjne jest zamontowane na rurociągu fazy ciekłej i gazowej.
- Stanowiska przeładunku cystern drogowych oraz pomieszczenie do napełniania butli oraz naziemne zbiorniki magazynowe są chronione stałymi urządzeniami gaśniczymi zraszaczowymi.
- Zapewnienie wody do zewnętrznego gaszenia pożaru i ochrony sąsiednich obiektów
- Usytuowanie hydrantów przeciwpożarowych w odpowiednich odległościach od chronionych obiektów
- Wyposażenie zakładu w sprzęt gaśniczy odpowiednio dobrany i utrzymywany
7. Informacja dotycząca sposobów ostrzegania i postępowania społeczeństwa w przypadku wystąpienia awarii
W przypadku wystąpienia awarii, pożaru, wybuchu lub innego miejscowego zagrożenia, jeśli ich skutki obejmują swym zasięgiem teren zakładu SAGA-GAZ sp. z o.o. lub/i tereny znajdujące się poza terenem zakładu, ogłasza się alarm.
Ogłoszenie alarmu o awarii na terenie SAGA-GAZ sp. z o.o. odbywa się przy użyciu:
- systemu detekcji gazów palnych,
- telefonów komórkowych,
- powiadomienia osobistego.
Sposób alarmowania w przypadku wystąpienia poważnej awarii – w SAGA-GAZ sp. z o.o. zastosowano dwa stopnie alarmowe:
- I stopień – zagrożenie lokalne, nie wykraczające poza obiekt, na którym wystąpiło,
- II stopień – zagrożenie będące następstwem pożaru, wybuchu lub innego zdarzenia mogące wykroczyć poza teren SAGA-GAZ sp. z o.o.
Charakterystyka alarmów została przedstawiona w tabeli 1.
Tabela 1. Rodzaje alarmów
L.p. | Rodzaj alarmu | Charakterystyka |
1 | Alarm pierwszego stopnia | Alarm pierwszego stopnia ogłaszany jest w wypadku zagrożenia dla ściśle określonego obiektu, przy użyciu lokalnych środków sygnalizacji alarmowej (sygnalizatorami akustycznymi systemu sygnalizacji pożaru, łącznością telefoniczną lub głosem). Alarm pierwszego stopnia ogłasza każdy pracownik, który zauważył awarię. O fakcie tym natychmiast powiadamia Prezesa Zarządu lub Operatora instalacji gazowych, informując o awarii bądź o ewentualnej potrzebie ogłoszenia alarmu drugiego stopnia. |
2 | Alarm drugiego stopnia | Alarm drugiego stopnia ogłaszany jest gdy na skutek zagrożenia, które obejmuje swym zasięgiem znaczną część nie tylko obiektu / budynku ale również obszar znajdujący się poza terenem SAGA-GAZ sp. z o.o. Alarm drugiego stopnia ogłasza Prezes Zarządu lub Operator instalacji gazowych a w przypadku ich nieobecności inna osoba, najbardziej zdecydowana i opanowana, wyznaczona w zakładzie do zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników (KD) lub KDR na podstawie własnej oceny sytuacji. Alarm drugiego stopnia ogłaszany jest łącznością telefoniczną lub głosem przez KD. W przypadku nieodebrania połączenia telefonicznego KD wyznaczy pracownika, który uda się do sąsiadującego obiektu i przekaże informację o awarii bezpośrednio. |
3 | Odwołanie alarmu | Odwołanie alarmów pierwszego i drugiego stopnia odbywa się łącznością telefoniczną lub głosem. Polecenie odwołania alarmu pierwszego stopnia wydaje Prezes Zarządu lub Operator instalacji gazowych. Polecenie odwołania alarmu drugiego stopnia wydaje KD lub KDR. |
Wraz z ogłoszeniem alarmu II stopnia na terenie zakładu podawany jest meldunek do najbliższej jednostki ochrony przeciwpożarowej Państwowej Straży Pożarnej (nr alarmowy tel. 112).
Powiadamianie o zakazie przebywania w rejonie bezpośredniego zagrożenia sąsiadujących budynków prowadzi również Policja. Przewiduje się również powiadamianie okolicznej ludności za pośrednictwem lokalnych mediów.
Zachowanie się po wystąpieniu awarii – szczegółowe instrukcje dla społeczeństwa, pracowników sąsiednich przedsiębiorstw i innych osób znajdujących się w rejonie zagrożenia, określi Kierujący Działaniem Ratowniczym. Ogólne wytyczne zamieszczono poniżej.
Po usłyszeniu sygnału o awarii na terenie zakładu SAGA-GAZ sp. z o.o.:
- Nie zbliżaj się do miejsca zagrożenia
- Nie zbliżaj się do okien zwróconych w kierunku zakładu.
- Włącz telewizor lub radio na kanał stacji lokalnej.
- Wysłuchaj uważnie nadawanych komunikatów, w tym przekazywanych przez ruchome środki nagłaśniające.
- Poinformuj sąsiadów o zagrożeniu.
- Postępuj zgodnie z poleceniami nadawanymi w komunikatach. Bezwzględnie wykonuj polecenia przekazywane przez lokalne władze lub służby ratownicze.
- Wychodząc z domu pamiętaj o zabraniu:
dokumentów tożsamości i innych ważnych dokumentów,
telefonu komórkowego wraz z ładowarką,
leków oraz recept w przypadku chorób przewlekłych wymagających stosowania codziennego leków np.: cukrzyca, choroba niedokrwienna serca i inne,
kluczyków do pojazdów samochodowych, sejfów itp. - Wychodząc z domu pamiętaj o wyłączeniu dopływu wszystkich mediów do budynku, mieszkania (gaz, prąd, woda).
- Wychodząc z domu pamiętaj o opuszczeniu rolet oraz jego zamknięciu.
- W przypadku znajdowania się w samochodzie, w strefie intensywnego zadymienia – zamknij okna i wyłączyć wentylację, a jeśli widoczność na to pozwala opuść rejon zadymienia możliwie najkrótszą drogą.
- Udaj się do miejsca ewakuacji, które został podany w treści komunikatu.
W przypadku intensywnego zadymienia
- Nie zbliżaj się do miejsca zagrożenia.
- Nie zbliżaj się do okien zwróconych w kierunku zakładu.
- Schroń się w najbliższym budynku i nie opuszczaj go do czasu otrzymania komunikatu zezwalającego na opuszczenie budynku.
- W czasie przebywania w terenie otwartym:
Sprawdź kierunek wiatru i opuść zagrożony teren prostopadle do kierunku wiatru;
Postępuj zgodnie z poleceniami zawartymi w komunikatach radiowych, telewizyjnych lub przekazywanych przez ruchome środki nagłaśniające;
Chroń drogi oddechowe, o ile to możliwe wykonaj filtr ochronny z dostępnych materiałów (w miarę możliwości przygotuj wilgotne tampony lub chusty na nos i usta, zwilżając je roztworem wodnym sody oczyszczonej bądź wodą). - Unikaj kontaktu z produktami rozkładu termicznego/dymem.
- Nie utrudniaj dojazdu jednostkom ratowniczym do zakładu.
- Nie wchodź w obszar wysokiego zadymienia.
- Przebywając w pomieszczeniu, domu, biurze, sklepie itp.:
– Włącz telewizor lub radio na kanał stacji lokalnej.
– Wysłuchaj uważnie nadawanych komunikatów, w tym przekazywanych przez ruchome środki nagłaśniające.
– Poinformuj sąsiadów o zagrożeniu.
– Zaopiekuj się osobami niepełnosprawnymi i starszymi oraz niepełnoletnimi.
– Zaopiekuj się zwierzętami.
– Postępuj zgodnie z poleceniami nadawanymi w komunikatach.
– Bezwzględnie wykonuj polecenia przekazywane przez lokalne władze lub służby ratownicze.
– Wygaś i nie używaj otwartych źródeł ognia.
– Pozamykaj drzwi i okna oraz uszczelnij otwory okienne i wentylacyjne oraz drzwi mokrym papierem, tkaniną lub taśmą klejącą, izolacyjną).
– Przygotuj środki ochrony dróg oddechowych, możesz wykonać filtr ochronny z dostępnych materiałów (zwilżona w wodzie lub w wodnym roztworze sody oczyszczonej chusteczka, tampon, ręcznik, szalik itp.) oraz użyć go jak zajdzie potrzeba.
Przygotuj się do ewentualnej ewakuacji (przygotować niezbędny bagaż, zapas żywności, leki, dokumenty osobiste, latarkę itp.).
– Zabezpiecz produkty żywnościowe i przygotuj zapas wody.
– Po ogłoszeniu komunikatu o ewakuacji wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne, zabierz przygotowany bagaż, zamknij mieszkanie i udaj się we wskazane miejsce. - Zachowaj spokój i oddal się od miejsca zadymienia możliwie najkrótszą drogą.
- Stosuj się do poleceń prowadzących działania ratowniczo-gaśnicze i porządkowe.
- Udziel informacji kierującemu działaniami ewakuacyjnymi o osobach wymagających pomocy przy ewakuacji.
Zachowanie się w przypadku odwołania alarmu o awarii
Po usłyszeniu informacji o odwołaniu alarmu o awarii na terenie zakładu SAGA-GAZ sp. z o.o. zaleca się wszystkim osobom przebywającym w sąsiedztwie miejsca awarii zastosowanie się do niżej podanych wskazówek:
Stosować się do poleceń prowadzących działania ratowniczo-gaśnicze i porządkowe;
Ostrożnie opuścić schron lub ukrycie, omijając jednocześnie wszelkie podejrzane przedmioty (np. pojemniki, torby) oraz miejsca (np. kałuże, plamy nierozpoznanych substancji i zagłębienia terenu);
Wrócić do miejsc zamieszkania wyłącznie po upewnieniu się, że zagrożenie na pewno zniknęło, a wszelkie niezbędne zabiegi sanitarne zostały wykonane;
Sprawdzić, we współpracy ze specjalistycznymi służbami, czy konstrukcja budynku, obiektu, miejsca zamieszkania nie stanowi zagrożenia;
Zutylizować wodę i żywność, które pozostały w miejscu zamieszkania;
Stale zachowywać ostrożność, a po stwierdzeniu zmian chorobowych u ludzi lub zwierząt natychmiast powiadomić odpowiednie służby.